Pagina:Decurtins - Rätoromanische chrestomathie, IV.djvu/752

Da Wikisource.
Jump to navigation Jump to search


744 Gion Antoni Bühler e) La finiziun latina „us, utis“ (virtus, virtutis); „as, atis“ (libertas, libertatis) vegn da present scritta en il Romonsch u cun „it, at“, ne cun „id, ad“. L' etymologia e la pronuncia dils plirs de quels substantivs plaida per l' emprima forma, pia: libertat, verdat, vertit 5 … etc. — L' anologia cun il Spagnol et igl idiom engiadinès, en entgins plaids la pronuncia et ils plaids derivonts da tals substantivs, … per la seconda forma, pia: libertad, verdad, vertid, buntad, buntadeivel etc. 4. Pronom: a) personal e sia declinaziun. 10 Sing. jeu (eu) ti el ella (la) de mei de tei ded el (d' el) ded ella (d' ella) a mi a ti ad el, a gli ad ella mei tei el ella (la) da mei da tei dad el dad ella 15 Plur. nus vus els ellas de nus de vus ded els (d' els) ded ellas (d' ellas) a nus a vus ad els ad ellas nus vus els ellas da nus da vus dad els dad ellas 20 Forma reflexiva u conjunctiva: Sing. dativ: mi ti se (masc. e femin.) accus.: me te se (masc. e femin.) Plur. dativ: … nus vus se (masc. e femin.) accus.: nus vus se (masc. e femin.) 25 [p. 109] Forma enclitica: Sing. dativ: mi ti (tgi) gli, la accus.: me te el, la Plur. dativ: nus vus als, las accus.: nus vus els, las. 30 Las formas: jeu mez, ti tez, el sez, nus sezs, vus sezs, els sezs, ellas sezzas ein de scriver separadamein, enconter commi ensemmen scriva ins: memez, tetez, sesez. Ils pronoms neuters ein: igl, ei, ins. Igl drova ins avont vocals, p. e. Igl ei ver (buca: ei gliei ver); ei avont consonants, p. e. ei plova, ei neva 35 etc. Ins ei ina forma singulara et astga il verb mai survegnir cun quest pronom ina forma dil plural. Ins scriva pia: Ins ha, ha ins e buca: han ins. Ei dovei mai vegnir dovrau per ina forma dil plural, pia buca: ei han, ei vegnan etc. b) possessiv, singular: miu, de miu, a miu, miu, da miu. Aschia 40 tiu, siu, mia, tia, sia. Las formas: meu, teu, seu, e mieu, tieu,

PPN345572629_0030-0755.xml