Pagina:Decurtins - Rätoromanische chrestomathie, IV.djvu/753

Da Wikisource.
Jump to navigation Jump to search


Il Novellist I 745 sieu na ein d' acceptar. Plural: mes, de mes, a mes, mes, da mes; mias, de mias, a mias, mias, da mias. Aschia era: nos (nies), vos (vies), lur, en il plural cun „ss“, pia: noss, voss etc. En il feminin ha quest pronom tras a tras „ss“, pia: nossa, vossa; nossas, vossas. c) interogativ: tgei in? e tgei ina? dovei ins scriver tgein in? 5 tgein ina? Tgi, detgi; a tgi (era: a cui); da tgi (era: da cui). IV. La conjugaziun. a) Il vocal characteristic de tuttas conjugaziuns („a“, „e“ — long e 10 curt — „i“) dovei vegnir salvaus tont sco posseivel ei. b) En il temps present survegnen las persunas sequentas finiziuns. Indicativ. … … … … … … … … ar. er (long). er (curt). ir. Sing. 1. — a. — a — a — a 15 2. — as. — as — as — as 3. — a. — a — a — a Plur. 1. — ein. — ein (— in) — ein … (— in) — in 2. — eis. — eis (— is) — eis (— in) — is 3. — an. — an — an — an. 20 En l' emprima e secunda persuna plural della seconda e terza conjugaziun … ein era las finiziuns: in, is lubidas. Conjunctiv. … … … … Sing. 1. — i — i — i — i 2. — ies — ies — ies — — ies 25 3. — i — i — i — i Plur. 1. — eien — eien (ien) — eien (ien) — ien 2. — eies — eies (ies) — eies (ies) — ies 3. — ien — ien — ien — ien. En l' emprima e secunda persuna plural della seconda e terza conjugaziun 30 … ein era las finiziuns: ien, ies concedidas. c) Igl imperfect vegn dovraus suenter la conjugaziun moderna cun salvar il vocal della conjugaziun, pia: jeu ludava, temeva, vendeva, sentiva etc. En il conjunctiv: jeu ludavi, temevi, vendevi, sentivi etc. En igl indicativ … regia tras a tras igl „a“ en las finiziuns, en il conjunctiv igl „e“, 35 pia: nus sentivan — sentivien etc.

PPN345572629_0030-0756.xml