Pagina:Decurtins - Rätoromanische chrestomathie, IV.djvu/710

Da Wikisource.
Jump to navigation Jump to search


702 Placi a Spescha adjektivale. gàment — gàmente — gàment gàmàvent, enta gàments — gàmentes — gàmenta gàmàsent, enta Plural gàmàvents entas enta gamasents tas, ta. 5 Moda de resdar. Jo gàme, ti gàmes, àl — àla, ài gàme. [p. 128] Plural. Moda vàdera: nus gàmein, vus gameis, u: gàmeits. Moda nova: nus gàmen, vus gàmes. 10 Moda novissima: nus gàmen, vus gàmes. Moda jenerale: àls, àlas, àla, ài gàmen. Temp vergau. Jó gàmàva, u: gàmàve, ti gamàvas, u: gàmàves, àl & gamàva, u: gàmàves. 15 Nus gàmàvan, u: gàmàven — vus gàmàvas, u: gàmàves ne vàder: gàmàvats, u: gàmàvets — àls & gamàvan, u: gàmàven. Temp vejnint. Jó gamàse, ti gàmàses, àl & gàmàse — vàder: io àl, gàmàs, nus gàmàsen, vus gàmàses, àls gàmàsen. 20 Moda de relatar. Temp pràsent. ke iò gàmie, ti gàmies, àl gàmie — vàder: iò, àl gàmi. Plural. Moda vàdra: ke nus gàmeien — vus gàmeies, ne gàmeiets. 25 Moda nova: ke nus gamien, vus gàmies. Moda novissima: ke nus gàmien, vus gàmies. Moda jenerale: ke àls, àlas, àla, ài gàmien. Temp vergau. ke iò gàmàvie, ti gàmàvies, àl gàmàvie. vàder: ió, àl gàmàvi. 30 nus gàmàvien, vus gàmàvies, àls gàmàvien. Temp vejnint. Jó gamàsie, ti gamàsies, àl & gàmàsie vàder: ió, àl gàmàsi. Nus gàmàsien, vus gàmàsies, àls & gàmàsien. [p. 129] Moda de komandar. 35 Gàme, gàme ti — gàme vus — vàder: gàmei vus.

-713-

Literatura grisuna vædra