Pagina:Decurtins - Rätoromanische chrestomathie, IV.djvu/711

Da Wikisource.
Jump to navigation Jump to search


e nova 703 Moda de tursiar. Gamàvàs, gamàvàs ti — ti gamàvàs, gamàvàs vus. Ài po à vejnir fac kón l' enprima, pàrsuna, mo de rar. Moda de konsijlar. gàme, gàme ti — gàme, gàme vus — vàder: gàmei vus à, mo de 5 rar kón las enprimas persunas. Moda de lamentar. gàmàse iou — gamàses ti — gàmàsen nus — gamàses vus — gàmàse … àl — gamasen àls. ah — o — gàmàsse iou, gàmàsses ti, gàmàse àl — gàmàsen nus, 10 gàmàses vus, gamàsen àls & havàse iou jàmiu, havàses ti gamiu, havàse àl gàmiu. havàse iou jiu gàmiu & & Ài vejn à màs vi tier jl adverbi: ke — en quàla moda. Moda de quàstionar. 15 Çi gàme? Çe gàmes? pàr çe gàmes? de çe gàmes? a çi gàmes? kón çe gàmes — Plural: gàmes, vàder: gàmeis. À kón las autras pàrsunas, mo pli de rar. In po à far la quàstiun a sàz, ed a sàzi, kón iou, nuş. Moda de suspirar. O gamàse iou — gamàses ti, gamàse àl! … 20 [p. 130] O gàmàsen nus, gàmàses vus — gàmàsen àls! O ke iou gàmàsie, ti gàmàsies, àl gàmàsie! — nus gàmàsien, vus gàmàsies, àls gàmàsien! … La moda de suspirar, sko quàla de lamentar àn variabiles. Kur k' in lamenta, ge lament' ins d' il vergau, e kur k' in suspira, ge suspir' ins pàr 25 il de vejnint. D' il ràst dat ins adaç sin las modas, e temps, enten il qual in vol plidar. Kón suspirar klóm ins en ajit, e kón lamentar se dol' ins de la pàrdita: Grad il plaid: gàmer podàs dar ina moda partikulare. … Ent il plaid: gàmer, han ins gronda difikultat de dar ils eksempels 30 en deklinaziun, pàrçài, gàmer ài sàz in verb, ne plaid ded afàkt, e po en sesàz bóka distinguer ils afàkts, sko ài devàsen àser distingui. In po à dir: o havàs iou gàmiu! gamàse iou, gàmàses ti & à di ins: gàmàvie iou! havàs iou gamiu! ge stovàs iou bóka gàmer óssa. La Kadi di: iou, ió, iu, ieu — la Fopa: ieu, iau — la Lumnàza: 35 iau — Flàm: eu — Sursaisa: ia — Jadina: io & eug, eu & Çe variaziun! …

-714-